09:24 - 26.04.18

Херсонщина в рейтингу онкологічних захворювань стабільно посідає третю сходинку

Причому протягом минулих років ми активно й невпинно наздоганяємо й випереджаємо інші області. І причина тут не тільки й не стільки в погіршенні єкологічних показників, якості продуктів харчування. На мою думку, головний аргумент – то вкрай застаріле медичне обладнання для диагностування й ліковання онкологічних хвороб.

Херсонщина в рейтингу онкологічних захворювань стабільно посідає третю сходинку


Днями на просторах інтернету промайнула низка публікацій про те, що керівництво Херсонського обласного онкодиспансеру наважилося на відчайдушний крок – зі сцени Всеукраїнського естрадного конкурсу «Маленькі зірки» було об'явлено про початок благодійного збору коштів на придбання хоча б частини вкрай потрібного медичного обладнання.

А саме - лінійного прискорювача, що є більш сучасним апаратом для променевої терапії, яке дозволяє проводити прицільне опромінення пухлин з мінімальним негативним впливом на тканини, що її оточують. Воно безпечніше для медичного персоналу, онкохворих, що й без того слабі, та навколишнього середовища на досить значній відстані.

Але чому ж керівництво медичного комунального закладу, що всіляко намагалося уникнути бодай найменшого розголосу, зробило такий рішучий і нетиповий для чиновників крок? Тому що майже десятилітні намагання отримати таке обладнанні в так би мовини «природний спосіб» жодного результату не дали, а чиновники – то все ж в першу чергу лікарі.

Та в більшій мірі на таку публікацію автора спонукало те, що і керівництво мерії, і депутати міськради на даний час відмовляються виділити свою частку з необхідних 100 000 000 (ста мільйонів), що складає 15 000 000 гривень. І складає відповідну частку софінансування в процентному відношенні онкохворих безпосередньо Херсона та області.

Я спілкувався з окремими депутатами, й переконався, що вони те роблять, бо «не ведают, что творят». Тобто не мають уявлення про специфіку й масштаби означеної медичної ситуації, не чули про вкрай застаріле обладнання для променевого лікування та попереднього диагностування. Тож посидівши кілька днів біля відкритих даних інтернету, можу пояснити, що ж воно є. А саме:

Насамперед сама Україна демонструє одні з найгірших результатів охорони здоров’я в Європейському регіоні. Що має постійне зростання захворюваності населення на рак, високі показники інвалідності, дорічної летальності та смертності, сталими проблемами своєчасної ранньої діагностики, високою вартістю і складністю лікування.

Виживання хворих на рак в Україні, як найбільш вагомого прогностичного фактора та інтегрального показника оцінки загальних досягнень країни в галузі протиракової боротьби, залишається на вельми низькому рівні, а саме: 41, 4% Тобто у півтора рази нижчий порівняно з країнами європейської спільноти та США, де той показник 52% і 64% відповідно

Смертність працездатного населення складає чверть загального показника, причому у чоловіків це третина від усіх смертей. З втричі, а то й в четверо вищою ймовірністю померти, аніж у жінок всіх вікових груп від 16 до 60 років. За уточненими даними, смертність населення у 2014 р. склала 87 468 осіб, або 192,4 на 100 000 (сто тисяч) населення, або 240 осіб щодня, порівняно з 2000 р.

Внаслідок передчасної смерті від раку людей працездатного віку Україна щороку втрачає 4,7 млрд. грн. невиробленого внутрішнього валового продукту (ВВП). Окремо зазначимо, що в Україні за 2015 р. зареєстровано 1151 випадок злоякісних новоутворень у дітей віком від народження до 17 років, що складає 14,4 на 100 тисяч дитячого населення.

Тобто порівняно з 2000 роком приріст захворюваності на рак у дітей склав 18,0 %; рак став причиною смерті у 318 дітей

Тепер повернімося до наших регіональних «гараздів». Так, станом на 01. 01. 2018 року на обліку в Херсонському обласному канцер-реєстрі перебуває 28 891 хворих на рак, що складає, тільки уявіть собі, 2, 74%, майже три відсотки мешканців Херсонської області. Захворюваність на злоякісні новоутворення в Херсонській області 2017 року вже становила 414, 1 на 100 000 (сто тисяч) населення, що перевищує середню по Україні 348,4 (2016 рік).

Тож цілком заслужено протягом останніх двох років Херсонська область входить до 3 - х стабільних «лідерів» зі захворюваності на злоякісні новоутворення серед областей України. Всього виявлено 4364 випадків злоякісних новоутворень, в т.ч. 2340 у чоловіків і 2005 у жінок, та 19 - у дітей до 17 років. В той же час діагностика раку на ранніх стадіях по області у 2017 році знизилася до 47% порівняно з 50, 6% у 2015 р., що вже значно нижче середнього показника по Україні .

Виявлення злоякісних новоутворень у занедбаних стадіях по області сягає 24.4%; смертність від злоякісних новоутворень по області становить 183,4 на 100 000 (сто тисяч) населення. Через запізнілу діагностику онкологічних захворювань залишається високим показник кількість хворих, які помирають протягом року після встановлення діагнозу (38 - 40%). 60% всіх онкологічних хворих потребують проведення променевої терапії.

Тепер наберіть у груди побільше повітря, бо…на сьогодні променева терапія у Херсонській, Миколаївській, Одеській і Запорізькій областях проводиться на вкрай застарілому кобальтовому обладнанні, що вже переслужило по 2 - 3 терміни експлуатації. І через поломки часто виходить з ладу, тобто коментарі тут не потрібні, бо цифри й факти говорять самі за себе.

Наше кобальтове гама -терапевтичне обладнання у обласних онкологічних диспансерах Херсонської, Миколаївської, Одеської та Запорізької областей приміром потребує заміни джерела радіоактивного кобальту кожні 5 років. У Херсонському обласному онкологічному диспансері станом на 01.03.2016 року джерела відпрацювали понад два терміни експлуатації.

Як результат - активність джерел випромінювання знизилась на 78 %, що призводить до значного подовження одного сеансу променевого лікування та збільшення терміну перебування медичного персоналу у зоні іонізації. Використання джерел іонізуючого випромінювання понад строк, що його передбачено виробником має наслідком постійні перегрівання джерела, що може призвести до радіаційної аварії та радіоактивного забруднення оточуючого середовища.

Радіологічне відділення з блоком дистанційної променевої терапії відкрито ще у 1965 році, і є за адресою вулиця Кримська, 138, на відстані 4 км від основних споруд диспансеру. Що створює проблеми у транспортуванні хворих, які отримують променеву терапію. Тепер уявіть собі, що за період існування радіологічної служби оснащення апаратами для проведення променевого лікування хворих практично не зазнало змін.

І включає рентген - терапевтичний апарат «РУМ - 7» 1966 року випуску та рентген - терапевтичний апарат «РУМ - 17» 1971 року випуску. Гамма -терапевтичний апарат «АГАТ - Р» 1978 року випуску, гама - терапевтичний апарат «ТЕРАГАМ К - 01», 2004 року випуску.

Як бачимо, апаратура дистанційної променевої терапії морально та фізично застаріла, бо її експлуатують вже більше як 30 років. Тож навантаження на апарати дистанцiйної гамма - терапї залишаються вкрай високими. Щороку отримують дистанційну променеву терапію понад 1000 хворих, відбувається близько 57 600 сеансів опромінення. Щоденно на апаратах «ТЕRАGАМ К - 01» та «АГАТ - Р» проходять лікування 98 - 105 хворих (200 - 215 сеансiв), що значно перевищує допустимі норми навантажень на апарати.

Активність джерел іонізуючого випромінювання на гамма - терапевтичних апаратах «АГАТ - Р» та «ТERAGAM K - 01» на кінець 2015 року знизилась на 78%, що призводить до значного подовження одного сеансу променевого лікування. Остання перезарядка джерел іонізуючого випромінювання (ДІВ) Со 60 на апаратах гамма – терапії проводилась: «АГАТ - Р» - 2004 р. «TERAGAM K - 01» - 2005 р. Тобто майже втричі перевищено допустимі норми.

Через відсутність необхідного обладнання хворі на злоякісні новоутворення не мають змоги пройти радіоізотопну діагностику та отримувати радіофарм -терапію у Херсонській області. Їм доводиться власним коштом їхати в інші області, про це пишуть користувачі соцмереж і журналісти в різноманітних ЗМІ, як друкованих, так і електронних.

Відповідно до Табелю оснащення основним медичним обладнанням та виробами медичного призначення лікувально - профілактичних закладів охорони здоров`я, що надають медичну допомогу онкологічним хворим, затвердженого наказом МОЗ України від 15. 12. 2009 № 954, херсонщина суттєво відстає від ситуації в цілому по Україні.

А рівень оснащення комунального закладу Херсонської обласної ради «Херсонський обласний онкологічний диспансер» сучасним медичним обладнанням становить лише 48% від мінімально необхідного. Що суттєво погіршує якість надання комплексної, спеціалізованої та своєчасної медичної допомоги хворим на злоякісні новоутворення.

Рівень зношення радіологічного, рентгендіагностичного та гамма – терапевтичного обладнання становить близько 80 %. Я особисто вважаю це якщо не гуманітарною катастрофою, то ситуацією як така, що вкрай недопустима. Тобто кобальтові гамма - терапевтичні апарати, як морально й фізично вкрай застарілі, необхідно замінити на сучасні лінійні прискорювачі.

Бо в кобальтових апаратах джерело іонізуючого випромінювання гамма -терапевтичного апарата Со 60 є небезпечним з точки зору виникнення радіаційної аварії; Існує реальна загроза диверсії, терористичного акту за спроби викрадення джерела Со 60 чи радіоактивної головки апарата, що складається зі збідненого урану і є ядерним матеріалом.

Необхідність перезарядки та захоронення джерела кожні 5 років тягне за собою значні фінансові витрати та радіаційне забруднення навколишнього середовища. Ба навіть в неактивному стані гамма - терапевтичного апарату зберігається значна загроза для здоров’я медичного та обслуговуючого персоналу й хворих.

А ще то недостатня точність підведення дози опромінення до пухлини, високий відсоток ушкодження здорових, поряд розташованих тканин та органів. Що є не прийнятний для лікування дітей у зв’язку з ушкоджуючою дією на органи та тканини малюків, що ростуть.

Херсонський обласний онкологічний диспансер, єдиний серед областей Півдня України, має новозбудований у 2009 році сучасний радіологічний корпус з професійно й специфічно підготовленими приміщеннями, має можливості встановлення новітнього обладнання для променевої терапії – лінійних прискорювачів.

А лінійні прискорювачі, що їх з перших днів урочистого відкриття нового корпусу намагається придбати керівництво – це обладнання для променевої терапії, яке дозволяє проводити прицільне опромінення пухлини з мінімальним негативним впливом на оточуючі тканини, найбільш безпечне для персоналу та навколишнього середовища.

Окрім того, то реальна можливість проведення амбулаторного лікування більшості злоякісних пухлин. Можливість застосування їх для успішного лікування дітей та ослаблених хворих. Точна концентрація високої дози опромінення в пухлині. Мінімальна доза опромінення здорових тканин. Тож як бачимо, це перехід від майже від середньовіччя до сучасності.

Приміром час у США на 1 000 000 (один мільйон) населення є 14 лінійних прискорювачів (1 прискорювач для менш ніж 72 тис. населення). В різних країнах Європи рекомендовано використовувати 5 - 8 прискорювачів на 1 млн. населення, в Росії та Білорусі – не менш 5. А мінімально оптимальною є наявність в будь - якій онкологічній клініці не менш ніж 2 однакових апаратів.

Це дозволяє в разі виходу з ладу одного апарата використовувати інший без додаткової передпроменевої підготовки та перерахунку умов опромінення. Проектом же передбачено закупівлю хоча б одного комплекту високотехнологічного обладнання для променевої терапії нового покоління. А саме - лінійного прискорювача з комплектом необхідного обладнання для дозиметрії та планування.

Я певен, для пересічного херсонця та інформація мало цікава, бо дуже специфічна. Скажу чесно – в автора теж від тих термінів і цифр, поки шукав і вибирав необхідне, голова запаморочилася. Але депутатам міської та обласної рад, меру, голові ХОДА, голові облради, народним депутатам та громадським діячам ознайомитись з тим вкрай необхідно.

Бо десятки тисяч життів, що їх можна врятувати, варті того.

Слава Україні!

Володимир МАРУС

Метки к статье: Херсон Марус мэр депутаты онкология онкопатология рак коррупция война ХОГА народ Крым Россия

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
Информация
Комментировать статьи на нашем сайте возможно только в течении 10 дней со дня публикации.
23:51
Херсонские кандидаты от партии «Слуга народа» врали журналистам прямо на пресс – конференции
16:47
Бег по утрам: преимущества и польза для здоров’я
19:06
Кандидат в народные депутаты от Херсонщины провел выходные в Крыму (видео)
13:32
На Херсонщині люди почали активно спілкуватись з майбутніми обранцями (фото)
19:17
На Херсонщині завершилось поліцейське відпрацювання «Зброя»
15:50
После обысков у бывшего председателя ХОГА Андрея Гордеева Россия вдруг заговорила об экологической катастрофе на херсонщине
10:45
В КПВВ «Каланчак» прикордонники виявили револьвер у вінничанки
09:23
В связи с приближающимся десятилетним юбилеем строительства херсонского мостоперехода херсонский общественный деятель обратился к Президенту
09:01
В Генічеську повернули додому неповнолітню втікачку
08:46
Как оплатить покупку цифровых монет ВТС картой Visa?
КАЛЕНДАРЬ
РЕКЛАМНЫЕ ССЫЛКИ