Главная > Политика, Общество, СТАТЬИ, Публикации, Аналитика, Экономика > Чому не можна дозволяти купувати українську землю іноземцям

Чому не можна дозволяти купувати українську землю іноземцям


14:30 - 09.09.19. Разместил: Neo
Президент Володимир Зеленський анонсував старт земельної реформи вже цього року, доручивши Кабміну до 1 жовтня розробити законопроект, а Верховній Раді – до 1 грудня його прийняти. Новопризначений Прем’єр-Міністр Олексій Гончарук на телебаченні нещодавно заявив, що ринок землі відкриватиметься не лише для українських громадян, а й для іноземних. Тобто влада хоче дозволити купувати землю іноземним агрохолдингам.
Однак, такий підхід таїть у собі чимало загроз для України. Як засвідчив приклад різних країн, вони цілком реальні.

Чому не можна дозволяти купувати українську землю іноземцям


Втрата роботи селянами

Досвід показав: там, де працює малий та середній аграрний бізнес, село розвивається, адже власник, як правило, сам живе у цій же місцевості. Аграрії вкладають кошти у соціальну сферу, дороги, допомагають селянам коштами. Де працюють великі агрохолдинги, село занепадає. Там, де будуть працювати транснаціональні компанії, - село узагалі помре. Іноземний інвестор не буде жити в Україні, а тим більше в селі. Його мета - максимальний прибуток. Тому скоріше використовувати «летючі» бригади, які працюють вахтовим методом, і є дешевшими, ніж найматиме місцевих мешканців.

Продовольча криза

Як не дивно це звучить, але навіть у країні, з таким багатим чорноземом, як Україна, це цілком реально. Гостра продовольча криза часто спостерігаються в тих країнах, де є велика кількість родючої землі, але вона знаходиться під контролем іноземних корпорацій чи фондів інших держав. Залишившись без роботи, місцеві жителі не зможуть заробити на продукти харчування, які виробляють іноземці в їх країні.

Втрата незалежності

Сьогодні панування одних країн у світі над іншими здійснюється не лише за рахунок воєн, а й за рахунок економічної переваги. Той, хто контролює поставки продовольства, енергоресурсів, технічних інновацій отримує владу над світом. Росія стала енергетичною наддержавою, США, Південна Корея, Китай мають першість у цифрових технологіях. Україна могла б стати продовольчою наддержавою. Але за умови, що землею у ній володітимуть і працюватимуть на ній самі українці. Продаж землі іноземним латифундіям і монополіям – прямий шлях до втрати економічної незалежності. А в умовах ведення війни із російською агресією – ще й територіальної. Адже громадяни Росії давно мають паспорти США та країн ЄС і за наявності можливості купувати українські землі, ніщо не завадить їм цією можливістю скористатись.

Продаємо своє майбутнє?

Україна має чи не найбільший банк землі у Європі – 42 млн га. Інші країни для забезпечення своєї продовольчої безпеки витрачають сотні мільярдів доларів, скуповуючи землю по всьому світу. Чому Україна має втрачати свої землі і свій потенціал? Чи не пропонують нам, як американським індіанцям, продати своє майбутнє за дешеву біжутерію? Тим більше, що згідно з останніми даними, 2,5 млн га земель в Україні уже контролюються іноземними компаніями.

Разом з тим, уряди багатьох країн давно усвідомили, що навіть наявність грошей не є гарантією продовольчої безпеки для їх населення. Тому в більшості країн світу, включаючи країни ЄС, США і Канаду, є жорсткі обмеження на володіння та оренду сільськогосподарської землі іноземцями, включаючи повну заборону.

Замість висновку:

Оскільки українським аграріям не буде вистачати коштів на купівлю землі, бо дешевих кредитів в Україні немає, то даний сценарій може реалізуватись швидкими темпами, про що свідчить досвід наших сусідів – країн Прибалтики. Більше того, ми можемо спостерігати прояви цього сценарію уже зараз: агрохолдинги не надають селянам робочі місця, віддаючи перевагу все більшій автоматизації процесів та тим самим «летючим» бригадам, які сьогодні працюють в одному місці, а завтра – в іншому.

Вернуться назад